Tuesday, June 9, 2009

Raspberries


Guess what's in season in our neck of the woods!!!


Yummy, delicious, packed with nutrition, can't get enough RASPBERRIES! And my favorite store has had them on sale for $1/half pint. A buck!!!


Here's my fridge earlier in the week.

And here's my fridge today. I was so excited to find they still a healthy supply so I picked up another 10 pints. I think we've gone through 30 of these half pints in the last week! (I did freeze about 10 those.)

We just can't get enough. The kids will eat an entire clamshell by themselves. So will I. Each clamshell is 78 calories and 11 grams of fiber! Can't beat that for a healthy snack!

6 comments:

Sandra said...

I LOVE raspberries. Yum :-)

Vivian M said...

Wow, we pay 4 bucks for one of those small containers here!

Super Mommy said...

Yum-my!! I haven't seen them that cheap here. I love raspberries!!

The Morris Family said...

Ok...one word...Yummylicious!
We love them too- Maggie puts them on her fingers and then eats them up.
We planted four raspberry bushes last year- and are hoping for a few this summer-but, there's always the farmers market come Saturday morning!

Tammie said...

Wow! You guys are so lucky!

As a child, I got to spend time with my grandmother in the Catskills over the summers. She used to let me wander with cans so I could pick blueberries, blackberries & raspberries. I probably ate more than I picked!

I still love them but at $4 for a tiny container, they are a rare treat.

RamblingMother said...

rasperries get in my teeth really bad. Wallyworld 'round here has that same size on sale for $3. Maybe the farmer's market has it better.